video bitrate calculator

Medzi moje často používané aplikácie patrí kalkulačka pre výpočet dátového toku.

Kalkulátor umožňuje 3 základné výpočty:

  1. Chcem dosiahnuť vizuálnu kvalitu ľubovoľného videa, ktoré idem kódovať. Potrebujem na to vedieť širku a výšku obrazu videa v pixeloch, počet snímkov za sekundu a počet bitov*, ktoré som ochotný obetovať na jedne pixel jedného snímku videa (viac v poznámke nižšie). Výsledkom výpočtu je dátový tok videa, ktorý nastavím pri kódovaní.
  2. Chcem kódovať video tak, aby výsledná veľkosť nepresiahla mnou stanovenú hranicu v MB (napr. 1CD - 700MB). Potrebujem na to vedieť dĺžku videa (čas v hod:min:sek alebo počet snímkov), počet snímkov za sekundu a kvalitu zvuku použitého vo videu (dátový tok v bitoch/sek., napr. 128bit/s - bežný mp3 súbor). Výsledkom výpočtu je opäť dátový tok videa, ktorý nastavím pri kódovaní.
  3. Chcem dosiahnuť určitú vizuálnu kvalitu videa, pričom ma zaujíma, koľko MB zaberie výsledný video súbor. Potrebujem na to vedieť širku a výšku obrazu videa v pixeloch, počet snímkov za sekundu, dĺžku videa (čas v hod:min:sek) a kvalitu zvuku použitého vo videu (dátový tok v bitoch/sek.). Výsledkom výpočtu je dátový tok videa a informácia, koľko MB bude výsledný video súbor zaberať na disku. V tomto prípade môžem zistiť, či napr. video s parametrami: 90min. rozlíšenie 640x480 pixelov, 25 snímkov/sek. zvuková kvalita 128bit/sek. a s nastavením 100% vizuálnej kvality sa zmestí na 1CD - 700MB.
    Podobne viem zistiť, či video s rovnakými parametrami a výslednou veľkosťou 700MB bude spĺňať vizuálnu kvalitu.

Poznámka:

* - počet bitov, ktoré pripadajú na jeden pixel jedného snímku je mnou stanovený koeficient vizuálnej kvality to konkrétne 0,3 bitu / pixel pri širke videa 720 pixelov. Hodnotu 0,3 som stanovil nasledovne: pri kódovaní videa s nízkym dátovým tokom môže pri rýchlejšom pohybe vo videu dôjsť k tzv. rozštvorčekovaniu obrazu (výrazné štvorcové bloky; 1 blok zaberá plochu 8x8 pixelov). Pri bežnej scéne, ktorá nie je akčná(rýchly pohyb kamery, výbuchy) a naopak nie je ani statická(nehybne rozprávajúca osoba), je koeficient 0,3 a tým pádom aj výsledný dátový tok už postačujúci na 100% vizuálnu kvalitu videa (nedochádza k viditeľnému efektu rozštvorčekovania obrazu).
Koeficient a z neho vyplývajúca vizuálna kvalita je závislá len od širky videa, pretože dátový tok sa priamo úmerne mení od plochy obrazu a počtu snímkov/sek.
Pre video s vyšším rozlíšením stači zvoliť nižší koeficient vizuálnej kvality, pretože pri pozeraní videa v celoobrazovkovom režime sú bloky 8x8 pixelov menšie a aj ťažšie rozoznateľné. Naopak pri videu s nižším rozlíšením (napr. 320x240) je potrebné zvoliť vyšší koeficient, pretože v celoobrazovkovom režime prehrávania videa budú bloky 8x8 pixelov väčšie a ľahko rozoznateľné :) Ide teda o nepriamu úmeru.

Všeobecná poznámka k programu:
program slúži hlavne pre kódovanie do formátov DivX / Xvid. Novšie kódovacie algoritmy postavené na štandardoch H.264, VC1,... podporuju pri prehrávani(dekódovaní) deblocking metódu, ktorá potláča tzv. rozštvorčekovanie obrazu...v takom prípade na peknú vizuálnu kvalitu videa stačí aj menší dátový tok :)

Komentáre
tom
2022-06-23 08:41:15
pokus
Pridať komentár
Meno: 
Overovací kód: 

captcha
Text komentára: